Výcvik

Výcvik s dýchací technikou

Dne 26.9.2015 proběhl pravidelný výcvik nositelů dýchací techniky. Po výcvicích v podzemních prostorech Školního a výcvikového zařízení ve Frýdku-Místku a vytvořené dráhy v hasičské zbrojnici jsme se tentokrát rozhodli pro změnu. Oslovili jsme vedení Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí, jestli by nám nedovolili výcvik v prostorách kulturního centra. Vedení nám vyhovělo a proto v sobotu mohl výcvik proběhnout. V hasičské zbrojnici jsme provedli nezbytnou teorii a poté jsme se přesunuli do centra. Hasiči v prostorech pro účinkující (rozlehlé a členité prostory pod pódiem) prováděli průzkum, vyhledávání a záchranu osob a to ve stížených podmínkách. Zorníky masek byly zatemněny, což simulovalo kouř a viditelnost přes zorník byla takřka nulová. Členové jednotky si zopakovali postupy záchrany a také postupy v krizových situacích (např. porucha dýchacího přístroje, zranění jednoho hasiče z dvojice atd.). V neposlední řadě se hasiči seznámili s prostory kulturního centra. Po výcviku s dýchací technikou, strojníci dále odjeli na kondiční jízdy s vozidlem CAS24 Renault.

Záchrana osob z vodní plochy

V sobotu 11. července 2015 jste mohli jednotku SDH Frýdlant nad Ostravicí potkat u řeky Ostravice. Hasiči zde nacvičovali postupy pro záchranu osob z tekoucí vody. Členové jednotky si vyzkoušeli a zopakovali práci s technickými prostředky z výjezdových vozidel určených pro práci na vodu. Školení navazovalo na zimní výcvik na přehradě Olešná, který byl zaměřen na záchranu osob propadlých ledem. Hasiči si postupně vyzkoušeli práci s házecími pytlíky, záchranu topící se osoby a záchranu osoby s postižením páteře. Po ukončení vodního výcviku si hasiči vyzkoušeli čerpadla, doplňování vody do CAS a práci s vodním dělem na CAS32 Tatra 815.

Výcvik s HVZ - vyprošťování

V sobotu 4. července jednotka prošla jedním z pravidelných výcviků. Výcvik byl tentokrát zaměřen na použití hydraulického vyprošťovacího zařízení a vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Výcvik se uskutečnil na autovrakovišti Auto Jurek ve Frýdlantu nad Ostravicí. Autovrakoviště nám poskytlo 3 automobily. Jednotka si zopakovala základní postupy vyprošťování, práci s technickými prostředky potřebné k vyproštění osoby. Vzhledem k panujícím teplotám (cca 30 stupňů Celsia) a vybavením osobními ochrannými pracovními pomůckami hasiče také prověřili svou fyzickou odolnost.