HASIČI Frýdlant n. O.

Přehled mimořádných událostí v měsíci dubnu 2018

Celkem ke 25 mimořádným událostem vyjížděla jednotka v měsíci dubnu. Nejčastěji, a to ve 12 případech vyjeli hasiči k požáru, kdy hlavně díky suchu a silnému větru zasahovali během pouhých dvou dní u šesti událostí. K dopravní nehodě byla jednotka vyslána devětkrát, dále následovala technická pomoc ve třech případech a jednou hasiči vyjeli k úniku nebezpečných látek.

8.4. vyjeli frýdlantští hasiči hned ke čtyřem požárům. Ve třech případech se jednalo o požár lesního porostu, v jednom případě o požár trávy. Ve 12:39 byla jednotka vyslána do Kozlovic k požáru lesního porostu, kdy po příjezdu byl již požár lokalizován a jednotka pomáhala s dohašovacími pracemi. Na místě zasahovalo celkem 6 hasičských jednotek (HZS MSK stanice F-M, JSDH Frýdlant nad Ostravicí, Kozlovice, Lhotka, Metylovice, Palkovice). Další událost byla jednotce ohlášena krátce před čtvrtou hodinou odpolední. Jednotka vyjela k požáru trávy v ulici Ferdiše Duši ve Frýdlantu nad Ostravicí. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za hodinu a čtvrt za pomocí 3 C proudů. Během této události byla ohlášena další událost ve Starých Hamrech, proto družstvo s CAS 32 T-815 ihned spěchalo na pomoc svým kolegům z JSDH Staré Hamry, Ostravice a Pstruží. Ve 21:57 vyjeli hasiči k další události v Nové Vsi, kde však nemuseli zasahovat, jelikož požár uhasili kolegové z JSDH Frýdlant n.O. - Nová Ves.

Hned 9.4. ve 2:21 byl vyhlášen další poplach a hasiči vyjížděli k požáru lesního porostu v obci Lhotka. Hasiči dostali požár pod konrolu za hodinu a jeho likvidace byla ohlášena krátce před jedenáctou hodinou dopolední. Na místě zasahovalo celkem 11 jednotek (HZS MSK stanice F-M, stanice Nošovice, JSDH Frýdlant nad Ostravicí, JSDH F-M – Frýdek, JSDH Ostravice, JSDH Čeladná, JSDH Janovice, JSDH Kozlovice, JSDH Kunčice p. O., JSDH Metylovice, JSDH Lhotka). K dalšímu požáru vyjeli hasiči před pátou hodinou odpolední do obce Ostravice, kde hořelo listí a větve ve smíšeném lese. Při tomto požáru byla zraněna jedna osoba, která utrpěla popáleniny. Pro tuto osobu přiletěl vrtulník LZS a transportoval ji do nemocnice.

29.4. půl hodiny po poledni vyjeli hasiči do obce Čeladná k požáru osobního automobilu. Po příjezdu již na místě zasahovalo družstvo JSDH Čeladná, naše jednotka provedla hašení vysokotlakým proudem. Po uhašení vozidla jednotka společně s jednotkou HZS MSK provedla posyp komunikace sorbentem, jelikož důsledkem požáru došlo k úniku provozních kapalin vozidla. Dále byl proveden úklid komunikace. Při požáru nebyl nikdo zraněn. K dalšímu nedělnímu požáru vyjeli hasiči do ulice Frenštátská ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde hořela kůlna a zahradní zděný domek. Hasiči zasahovali 2 útočnými C proudy. Hasiči poté dřevěnou kůlnu postupně rozebírali a dohašovali, zděný zahradní domek hasili v půdním prostoru a ze spodní části vynášeli věci, mezi kterými byly propanbutanové lahve a kanystry s benzínem. Při požáru byla jedna osoba zraněna a musela být letecky transportována do nemocnice. Na místě zasahovalo celkem 5 jednotek hasičů.

2.4. před polednem byla jednotka vyslána k dopravní nehodě do ulice Alšova ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde došlo ke střetu dvou osobních automobilů. Hasiči provedli protipožární opatření, odpojili autobaterie obou vozidel, uniklé provozní kapaliny zasypali nasákavým sorbentem a zajistili místo dopravní nehody. Po vyšetření nehody pomohli s naložením havarovaných vozidel na vozy odtahové služby, uklidili komunikaci a vrátili se zpět na základnu. Při nehodě byly zraněny dvě osoby.

11.4. vyjížděli hasiči k nahlášené dopravní nehodě osobního automobilu a motorky do obce Ostravice. Po příjezdu na místo začali hasiči okamžitě poskytovat předlékařskou pomoc zraněnému řidiči motocyklu. Po příjezdu posádky ZZS a příletu vrtulníku LZS dále pomáhali s ošetřováním zraněného. Poté, co lékař pacienta zajistil, hasiči pomohli s jeho naložením do vrtulníku LZS. Po vyšetření nehody pomohli s naložením motocyklu na vůz odtahové služby, uklidili komunikaci a vrátili se zpět na svou základnu.

22.4. jednotka vyjížděla k dopravní nehodě v obci Ostravice, kde došlo ke střetu čtyř osobních automobilů. Jednotka provedla protipožární opatření a odpojila autobaterie havarovaných vozidel. Při nehodě se zranily dvě osoby.

25.4. hned dvakrát krátce po sobě vyjížděli hasiči k nehodě motocyklistů, kdy v prvním případě se jednalo o srážku skútru a osobního automobilu v Nové Vsi, kde došlo ke zranění dvou osob jedoucích na skútru, ve druhém případě se jednalo o nehodu motorkáře na kruhovém objezdu na ulici hlavní ve Frýdlantu nad Ostravicí.

28.4. vyjížděli hasiči k dopravní nehodě v ulici Ondřejnická ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde došlo ke sražení cyklistky. Cyklistka byla letecky transportována do FN Ostrava.

30.4. byla jednotka vyslána na ulici Turzovská, kde došlo ke srážce dvou osobních vozidel. Hasiči pomohli s ošetřením zraněných osob, odpojili autobaterie havarovaných vozidel. Uniklé provozní kapaliny zasypali sorbentem a jedno z vozidel zajistili proti sjetí do příkopu pomocí nastavovacích žebříků a klínů. Po vyšetření nehody policií pomohli s naložením havarovaných vozidel na vozy odtahové služby a provedli úklid komunikace.