Činnost jednotky v roce 2017

V roce 2017 byla jednotka povolána IBC celkem ke 126 mimořádným událostem, z toho se ve dvou případech jednalo o taktická cvičení a jednou byla jednotce vyhlášena pohotovost na vlastní zbrojnici.

Jak již bývá zvykem, nejčastěji vyjížděli hasiči k technické pomoci, a to v 60 ti případech, k požárům byla jednotka vyslána 29 krát, u dopravních nehod zasahovala 20 krát. Dále pak následovala záchrana osob a zvířat ve třech případech, únik nebezpečných látek řešili hasiči ve dvou případech a 9 událostí bylo kvalifikováno jako planý poplach.

Celkový přehled zde.

Hasiči byli vysláni operačním střediskem celkem ke 29 požárům.

Nízké budovy 11
Výškové budovy 1
Průmyslové objekty, sklady 2
Popelnice, kontejner 2
Odpad, ostatní 1
Polní porost, tráva 1
Lesní porost 4
Saze v komíně 1
Trafostanice, rozvodny 1
Dopravní prostředky 5

7.1. krátce před půlnocí byla jednotka povolána k požáru průmyslové haly v Kopřivnici, který si vyžádal vyhlášení třetího stupně požárního poplachu, kdy se na likvidaci podílelo 30 hasičských jednotek z okresů Nový Jičín, Ostrava a Frýdek-Místek. Převážnou část hasičské techniky tvořily velkokapacitní cisterny, které zajišťovaly dopravu vody k hašení. Nepříznivý vliv na likvidaci požáru byly nízké teploty, které se pohybovaly kolem -15 °C, což mělo za následek zamrzání vody na zemi, což komplikovalo jak pohyb zasahujících hasičů, tak techniky. Celková výše škody, kterou požár způsobil byla odhadnuta na 100 milionů korun.

24.5. vyjeli hasiči k požáru roubenky do obce Ostravice. Při příjezdu jednotek byla roubenka již celá v plamenech a po dohodě s majitelem se nechala kontrolovaně dohořet. Vyčíslená škoda se vyšplhala na 1,5 milionu korun.

22.9. byla jednotka vyslána IBC k požáru RD v obci Kozlovice, kde od krbu hořelo podkroví rodinného domu. Celková odhadnutá škoda byla vyčíslena na 900 tis. Korun, požár se obešel bez zranění.

14.12. v nočních hodinách vyjeli hasiči do obce Janovice, místní části Bystré k požáru tří rekreačních chat. Při příjezdu již byla jedna z chat celá v plamenech, další dvě chaty měly požárem, který se šířil vlivem sálavého tepla a silného větru zasaženy střechy, zasahujícím jednotkám se však podařilo před ohněm ochránit přízemní části chat. Bohužel v jednom z objektů bylo nalezeno lidské tělo. Na místě zasahovalo celkem 7 jednotek hasičů.

Jednotka vyjela celkem ke dvaceti dopravním nehodám, z toho jedna letecká a jedna železniční, při kterých bylo zraněno celkem 23 osob a jedna byla usmrcena.

26.4. zasahovali hasiči u dopravní nehody v obci Ostravice, kde došlo ke střetu osobního automobilu a zvířete (býk). Vozidlo, ve kterém cestovaly celkem 4 osoby po střetu sjelo do příkopu a převrátilo se na pravý bok. Zvíře bylo následkem srážky usmrceno. Z vozidla bylo nutno za pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení vyprostit dvě osoby.

29.6. byla jednotka vyslána IBC k letecké nehodě, ke které došlo u nadjezdu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po příjezdu na místo události zjistili, že se jedná o bezmotorový kluzák, jehož pilot provedl přistání do terénu, při které došlo ke kolizi se stromy, následkem čehož kluzák havaroval přídí do země. Pilot kluzáku se vlastními silami vyprostil ze zdemolované kabiny, byl však vážně zraněn. Hasiči společně s posádkou ZZS provedli ošetření zraněného pilota a zajistili místo pro přistání vrtulníku LZS.

2.8. vyjela jednotka k nahlášené dopravní nehodě ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde osobní automobil najel do skupiny osob na čerpací stanici a jednu ze sražených osob přimáčknul k tankovacímu stojanu. Hasiči při příjezdu na místě zjistili celkem 3 vážně zraněné osoby a ihned jim začali poskytovat první pomoc. Po příjezdu posádek ZZS a RLP dále pomáhali v poskytování první pomoci, zajistili místo pro přistání letecké techniky a vypomohli s naložením zraněných do sanitek a vrtulníku LZS. Dále zajistili místo nehody a provedli protipožární opatření.

18.8. byla jednotka povolána k železniční nehodě v obci Pržno, kde na železničním přejezdu došlo ke střetu osobního automobilu a vlaku. Tato nehoda si bohužel vyžádala jeden lidský život. Hasiči provedli společně s hasiči SŽDC evakuaci osob z vlaku a podíleli se na vyprošťovacích a likvidačních pracích.

Technická pomoc

Hasiči vyjeli celkem v šedesáti případech k technické pomoci, kdy nejčastěji šlo o odstranění stromů, a to celkem ve 28 případech, jelikož nejen naše území, ale celé území ČR zasáhl v říjnu orkán Herwart a extrémně silní vítr v měsíci březnu.

Taktické cvičení

31.1. se hasiči zúčastnili taktického cvičení na únik nebezpečných látek v multifunkční hale Polárka ve Frýdku-Místku, kde došlo k úniku amoniaku ze strojovny chladícího zařízení do ovzduší. Jednotka na místě prováděla průzkum, měřila koncentrace v okolí haly a vytyčila nebezpečné oblasti. Cvičení se zúčastnilo celkem 7 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

10.3. se jednotka zúčastnila taktického cvičení v obci Janovice, kde došlo k požáru hospodářského zařízení. Jednotka prováděla průzkum, záchranu osoby a rovněž dálkovou dopravu vody. Cvičení se zúčastnily JSDHO Janovice, Baška, Baška-Hodoňovice, Malenovice, Metylovice, Pstruží, Frýdlant nad Ostravicí – Nová Ves, Frýdlant nad Ostravicí – Lubno a Frýdlant nad Ostravicí.

Odkazy na tiskové zprávy zásahů, kterých se zúčastnila JSDHO Frýdlant n.O.: požár Kopřivnice, taktické cvičení F-M, DN Ostravice, DN čeladná, požár roubenky Ostravice, letecká nehoda, železniční nehoda, požár RD Kozlovice, požár tří chat Janovice-Bystré.