Výjezdy

Činnost jednotky v roce 2015

V roce 2015 jednotka SDH Frýdlant nad Ostravicí vyjela k 139 mimořádným událostem. Jednotka řešila různorodé události. Nejvíce technické pomoci (64x), poté následovaly dopravní nehody (40x). V roce 2015 hasiči vyjeli ke 24 požárům.
Dále také řešili únik látek, ať už ropných produktů, kapalin nebo plynu a to v 5 případech. Dále jednotka řešila 4 plané poplachy a 2 ostatní pomoci.

Jednotka SDH Frýdlant nad Ostravicí je jednotkou požární ochrany předurčená k řešení dopravních nehod.
Na přelomu roku Moravskoslezský kraj vybavil jednotku novým hydraulickým vyprošťovacím zařízením Holmatro. Vyprošťovací zařízení již prošlo několika ostrými zásahy.
Obměna HVZ se vyplatila. Různorodost dopravních nehod ilustruje i to, že dvě nehody se neodehrály na silnici.
V jednom případě jednotka řešila leteckou dopravní nehodu, v druhém železniční dopravní nehodu.

21. ledna řešila jednotka dopravní nehodu, kdy vozidlo nabouralo do plynové přípojky. Při nehodě byla zraněna jedna osoba a zpod vozidla unikal plyn.

V lednu napadl první sníh a osobnímu vozidlu hrozil pád ze srázu. Z důvodu namrzlé vozovky jsme se na místo nemohli dostat s vozidlem.
Proto se část jednotky vydala k vozidlu pěšky. Improvizovaně, pomocí kurtů, vozidlo zajistili ke stromu a vyčkali příjezdu cisterny s nasazenými řetězy.

V květnu letadlu za letu upadla vrtule. Bohužel vlivem podmáčeného pole, na které se letadlo chystalo nouzově přistát, došlo k převrácení letadla vzhůru podvozkem. Při nehodě byly zraněny 2 osoby.

Také v květnu došlo ke střetu vlaku s nákladním vozidlem ve Frýdlantu nad Ostravicí. Hasiči zachytávali uniklé provozní kapaliny.
Pomáhali s ošetřováním řidiče nákladního vozu a evakuovalo asi 100 lidí z vlaku.

V květnu také došlo na nejdelší a nejsložitější vyprošťování v roce 2015. Na Bílé havaroval osobní vůz s vozíkem do příkopu na úrovni mostu.
Ve vozidle byly dvě zraněné osoby. Osoby se postupně po cca 40 minutách usilovné práce podařilo vyprostit.

Vážený pane řediteli HZS Moravskoslezského kraje. Rádi bychom vyjádřili Vašim prostřednictvím své díky a úctu všem hasičům, kteří zasahovali dne 12.6. 2015 v 14:50hod u dopravní nehody v obci Bílá-Mezivodí, kde jsme se stali účastníky dopravní nehody. Pokud nám je známo zasahovali tři jednotky hasičů z blízkého okolí. Ač je nám i po pěti měsících příčina naší dopravní nehody neznámá, kdy manžel jako řidič za dodržení stanovené rychlosti sjel z komunikace
do příkopu, víme, že nebýt profesionálního a velmi promyšleného vyprošťovacího zásahu, manžel by tuto nehodu neměl šanci přežít. Pamatuji si z toho zásahu jen velmi málo, a proto mohu jen všeobecně vyjádřit své díky za záchranu našich životů. Jsem ráda, že máme kolem sebe takové profesionály, kteří dokáží ve vypjatých chvílích zachovat chladnou hlavu a lidem vrátit jejich život.
Snad Vás potěší zpráva, že dnes jsme již téměř v pořádku. Ještě jednou přijměte naše díky za Vaši dobře odvedenou psychicky a fyzicky náročnou práci. Přejeme Vám všem dlouhý, spokojený a profesně naplněný život.
V Havířově 23.11.2015 manželé Mxxxxxxx

Z požárů stojí za zmínku požár restaurace ve Frýdlantu n.O., kdy hořelo v meziprostoru střechy. Zásah stěžoval sníh, zakouření a pohyb ve výšce.
I tak se požár podařil uhasit za cca 5hodin.
Další z požárů – požár kamionu Horní Bečva. Jednotka byla požádána o mezikrajskou výpomoc při tomto požáru.
U tohoto požáru z Moravskoslezského kraje dále zasahovala jednotka SDH Staré Hamry.

Největší požár na území města v roce 2015 se stal v záři a to na Nové vsi, kde hořel plechový hangár a požár se dále rozšířil na střechu rekreačního objektu. Požár dostávalo pod kontrolu 9 hasičských jednotek.

V listopadu došlo k požáru výškové budovy ve Frýdku-Místku. Naše jednotka při tomto požáru vypomáhala s evakuací obyvatel domu a následně se o ně starala v evakuačním autobusu.

Odkazy na tiskové zprávy zásahů, kterých se zúčastnila JSDH Frýdlant n.O.: požár kamionu Hlavatá, DN Palkovice, DN Bílá, železniční DN Frýdlant n.O., letecká DN Frýdlant n.O., DN Staré Hamry, výcvik Olešná, požár Staré Hamry, požár Nová Ves, požár Frýdek-Místek .